Skákající vejce

Gumové-vejce-blog-HB

Rozčiluje vás, že se vejce při pádu vždy rozbije? Díky triku, který se naučíte v tomto jednoduchém pokusu, se rozbitého vejce už nemusíte nikdy bát! Na provedení pokusu vám bude stačit pouze ocet a vejce. Opravdu nic jiného nebudete potřebovat, abyste vytvořili gumové vejce! 

 

  
Bezpečnostní opatření   

Pokus provádějte za dohledu dospělé osoby.   

  
Pomůcky  

  • Syrové vejce 
  • Ocet  
  • Nádobu, do které se vejce ponoří 

 

Návod k pokusu 

Vejce vlož do nádoby a přidej ocet tak, aby bylo vejce celé ponořené. Nádobu s vejcem nechej 24 hodin stát na bezpečném místě. Po čase můžeš pozorovat, že z vejce začnou unikat bublinky oxidu uhličitého. Po 24 hodinách vejce vyndej z octové lázně a pozoruj, co se s ním stalo.
Po ukončení pokusu doporučujeme vejce vyhodit, aby se zapomentué v šuplíku nezpůsobilo nehodu. 

 

Tipy a triky:   

Když hotový vaječný hopík omyješ teplou vodou, bude o něco hezčí a také budeš moci pozorovat, jak žloutek pluje v bílku. 

 

 
Jak to vlastně funguje?   

 Ocet rozpustí skořápku vejce (uhličitan vápenatý – CaCO3), pod kterou se nachází tenká, pružná blána. Právě ta celé vejce drží po rozpuštění skořápky pohromadě. Rozkladem vaječné skořápky (uhličitanu vápenatého –  CaCO3) vzniká oxid uhličitý (CO2), který můžeš běhěm pokusu pozorovat jako bublinky unikající z vejce.  

 

Rovnice reakce:  

CaCO3 + CH3COOH  →  CO2 + H2O + (CH3COO)2Ca 

uhličitan vápenatý + kyselina octová  →  oxid uhličitý + voda + octan vápenatý

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení