Když se chemikálie vymknou kontrole aneb černý oblak nad Valašskem

 

Na aktuální dění s chemickým podtextem se podíváme v sérii článků s naším externím přispěvatelem, celoživotním chemikem s bohatou zkušeností z praxe, Dr. Jiřím Chudým.

 

Je to pár dní, kdy jsme, bohužel v přímém přenosu, mohli sledovat, jak vypadá velký požár nebezpečné organické chemikálie. Výbuch a požár benzenu v katastru Hustopečí nad Bečvou byl skutečnou ekologickou katastrofou. Jak už jsem několikrát dříve na svém blogu reagoval na aktuální události s chemickým podtextem, dovolím si reagovat i tentokrát, ale vezmu to s trošku netradičního pohledu.

Benzen

Co je benzen a s čím si ho lidé často zaměňují?

Začneme tím, že spousta lidí si, vzhledem k podobnosti názvu, plete benzen s benzínem. Jsou to zcela odlišné látky a já se pokusím krátce a jednoduše popsat právě benzen. Benzín je palivo do spalovacích motorů a benzen je naopak jednou ze základních chemických surovin. Je to aromatický uhlovodík sumárního vzorce C6H6. Za normálních podmínek se jedná o bezbarvou, toxickou a hořlavou kapalinu, která je lehčí než voda. Jeho molekula má tvar pravidelného šestiúhelníku a benzenové jádro je velmi stabilní. Benzen se používá jako rozpouštědlo nebo jako surovina při výrobě léčiv, platů, barviv nebo různých polymerů.

aromaticke-jadro

 

Proč tak hustý černý dým?

Vzpomínám si na mé první setkání s benzenem, které spočívalo v jeho hoření, když jsme za kontrolovaných bezpečnostních podmínek sledovali v rámci školních laboratorních prací, co se při tomto jevu děje. Dodnes si pamatuji obrovské černé saze, kterými byla tehdy zašpiněná celá digestoř. Jejich tvar a velikost připomínaly velké sněhové vločky, tentokrát ale sytě černé barvy. To byl tedy ten šílený černý dým, který jsme měli možnost sledovat před nedávnem v přímém přenosu. Jedná se o saze, které se uvolňují právě při hoření. Jsou to ve skutečnosti palivové zbytky, složené převážně z amorfního uhlíku. Saze jsou v převážné většině používány jako plnivo do kaučukových směsí při výrobě pneumatik, ale můžeme je zaznamenat rovněž například v tonerech tiskáren jako černé barvivo.

 

Ekologické souvislosti

Dovolím si teď malou odbočku v čase. Jelikož jsem už pamětník a vyrůstal jsem v Ostravě – Přívoze, tak si ještě živě pamatuji provoz tzv. sazovny, která byla na konci Palackého ulice směrem na Oderku. Tato továrna vyráběla, jak už vyplývalo z jejího pojmenování, saze, které se moje maminka vždy o víkendu zoufale snažila odstranit z okenních parapetů. Tento starý provoz, silně znečišťující okolní prostředí, byl naštěstí postupně uzavírán v šedesátých letech minulého století a já si pamatuji dlouhé diskuze o jeho přenesení do okolí Valašského Meziříčí, kde se v té době budovala nová moderní továrna. Pro naši rodinu to bylo skutečné téma, když si uvědomíme, že moje maminka pocházela z Lešné, což je malá vesnice velmi blízko dnešní Dezy.

Deza je vlastně zkratkou „dehtových závodů“ a tak se nemůžeme divit, že ne všichni obyvatelé této lokality byli tehdy z jejich umístění na Valašsko nadšeni.

benzenovy kour

 

Po tomto historickém okénku, se vrátíme k tomu nešťastnému požáru. Je potřeba si uvědomit, že při hoření, kromě sazí, vznikají i další látky a zejména polyaromatické uhlovodíky jsou označovány jako silně karcinogenní. Hygienické služby našeho státu budou určitě velmi pozorně monitorovat celou škodu, ale dá se předpokládat, že v okolí tohoto požáru bude zcela bezpečno až za nějakou delší dobu.

 

 

Jiri-ChudyRNDr. Jiří Chudý, CSc.
Chemik s bohatými zkušenostmi
z laboratoře i obchodu, popularizátor chemie, milovník technologií.
V důchodu objevuje nové způsoby,
jak předat nadšení a znalost chemie ostatním. Činí tak nejen prostřednictvím svého webu www.chemiejinak.cz