Jak porušit fyzikální zákon?

porušení-fyz-zakonu_blog2

Máte rádi experimenty, které můžete provádět i doma? V dnešním díle se naučíte vyrobit zajímavou hmotu, která svými vlastnostmi porušuje některé fyzikální zákony!

 

 

Bezpečnostní opatření  

Všechny pokusy provádějte pouze za dohledu dospělé osoby.


Pomůcky 

  • 250 g bramborového škrobu
  • 200 ml vody
  • Větší mísa na míchání
  • Lžíce na míchání

Návod k pokusu 

Do mísy nasypte veškerý škrob a pomalu za průběžného míchání přilévejte vodu. Jakmile kapalina dostatečně zhoustně a začne klást zvláštní odpor k míchání tak máš směs připravenou. Teď už si s ní můžeš začít hrát. Pokud na kapalinu zapůsobíš silou, tak se chová jako pevné těleso a tvoje ruka jí neprojde, ale jakmile na hladinu ruku jen položíš, tak se začne pomalinku potápět.

 


Proč se kapalina chová tak jak se chová?

Podstata tohoto experimentu tkví v tom, že molekuly škrobu jsou tvořeny z velmi dlouhých řetězců. Pokud na tyto dlouhé řetězce začneme působit silou, tak dojde k tomu, že se tyto molekuly uspořádají a semknou k sobě, což ihned pozorujeme jako dočasné ztvrdnutí. Jakmile přestaneme na naši kapalinu působit silou, tak řetězce zase mohou zaujmou svůj přirozený tvar a kapalina může začít zase pomalu téct.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení