Jak odhalit tajnou zprávu?

Jak napsat zprávu, aby ji nepřečetl nikdo jiný, kromě osoby, které je určena? Samozřejmě jednou možností je ji nějak zakódovat, třeba do morseovky. Ovšem, k tomu je vždy potřeba nějaká znalost dané šifry nebo tabulka k luštění. Jak by to tedy udělal chemik?  

Bezpečnostní opatření 

Pokus provádějte pouze za dohledu dospělé osoby. 


Pomůcky

  • Mléko
  • Citron
  • Papír
  • Vatové tyčinky do uší
  • Zdroj tepla


Návod k pokusu

Nejprve z citronu musíme dostat jeho šťávu. Tou poté pomocí vatové tyčinky napíšeme vzkaz na papír. To samé opakujeme i s mlékem. Oba vzkazy si necháme pořádně uschnout. A k rozluštění textu či prohlédnutí obrázku až nám stačí jen papír zahřát, například nad svíčkou, ale lze použít i žehlička. Nyní už si v klidu můžete psát s kamarády, aniž by vaši korespondenci přečetl někdo, komu není určená (doporučujeme nepoužívat ve škole, učitelům se většinou moc nelíbí, když vám na lavici hoří svíčka). Stejný pokus můžete opakovat například i s octem.

Celý pokus můžete také shlédnout na videu, které jsme si pro vás připravili.

 


Jak to vlastně funguje?
 

Citronová šťáva, mléko a například i ocet obsahují kyseliny, které celulózu (hlavní složku, z které se papír skládá) chemicky mění. A takto přeměněný papír má nižší teplotu vznícení než papír. Proto nám vzkaz vypálí dřív, než by nám shořel celý papír (můžete vidět ve videu, že pevný líh hoří s vznikem takového tepla, že se papír vznítil).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení